دفتر آموزش‌های آزاد یکی از واحدهای مهم در موسسات آموزش عالی آیندگان است که معمولاً به عنوان مرکز ارائه خدمات آموزشی به جامعه در قالب آموزش‌های غیرانفعال (غیرحضوری) و آموزش‌های مجازی (آنلاین) فعالیت می‌کند. این دفتر مسئول ارائه برنامه‌های آموزشی در رشته‌های مختلف و بر اساس نیازهای جامعه و بازار کار است.

در موسسه آموزش عالی آیندگان، دفتر آموزش‌های آزاد به عنوان یکی از واحدهای مهم و فعال در ارائه خدمات آموزشی به جامعه و افراد علاقه‌مند فعالیت می‌کند، به‌طوری‌که افراد مختلف به وسیله آن می‌توانند در رشته‌ها و موضوعات مختلف مهارت‌ها و دانش خود را به‌روز کنند و یا از فرصت‌های آموزشی استفاده کنند که با شرایط زمانی و مکانی شخصیت‌شان سازگار باشد.

وظایف دفتر آموزش‌های آزاد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  1. برنامه‌ریزی و تدوین برنامه‌های آموزشی: این شامل تدوین برنامه‌های درسی، تهیه محتوا و تدریس دروس مختلف در رشته‌های مختلف است.
  2. ثبت نام و مدیریت دانشجویان: این شامل فرآیند ثبت نام دانشجویان، ارائه خدمات مرتبط با ثبت نام و مشاوره تحصیلی به دانشجویان است.
  3. پشتیبانی و مشاوره آموزشی: این شامل ارائه خدمات مشاوره تحصیلی به دانشجویان، پاسخ به سوالات و راهنمایی‌های مرتبط با آموزش است.
  4. ارائه دوره‌های آموزشی مجازی: این شامل ارائه دوره‌های آموزشی آنلاین در رشته‌های مختلف و ایجاد فرصت‌های آموزشی برای افرادی که نمی‌توانند به صورت حضوری شرکت کنند می‌شود.
  5. ارتقاء کیفیت آموزش: این شامل ارزیابی و ارتقاء کیفیت برنامه‌های آموزشی و ارائه بازخورد به منظور بهبود آنها می‌شود.