مراسم روز معمار

مراسم روز معمار

 معماری از قدیمی ترین هنرها در ایران است. آثار برجای مانده از معماری نشان دهنده آن است که ایران از کانون‌های نخستین شهرسازی، سدسازی و مهندسی بوده‌است. سابقه این هنر حداقل از ۵ هزار سال پیش از میلاد مسیح تا عصر حاضر نمونه‌های فراوانی از سوریه تا هندوستان شمالی و کناره‌های چین، از قفقاز تا زنگبار پراکنده‌است و از تنوع خاصی برخوردارند. به طوری که یکی از معماران آمریکایی به نام پوپ در این زمینه نوشته‌است که بناهای ایرانی گوناگون است. از کلبه‌های دهقانی و قهوه‌خانه و کوشک‌ها گرفته، تا زیباترین و باشکوه‌ترین ساختمان‌هایی که در جهان وجود دارد.

در ایران سوم اردیبهشت ماه هر سال، روز بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار نامیده شده است و روز جهانی معماری نخستین دوشنبه ماه اکتبر در هر سال است. شیخ بهایی همه چیزدان، حکیم، علامه فقیه، عارف، منجم، ستاره‌شناس، ریاضیدان، شاعر، ادیب، مورخ و دانشمند نامدار سده ۱۰ و ۱۱ هجری است.

به مناسبت فرارسیدن روز معمار، سوم اردیبهشت، گروه معماری موسسه آموزش عالی آیندگان مراسم این روز را با حضور اساتید، دانشجویان و علاقمندان به این رشته در بستر فضای مجازی ، اسکای‌روم، برگزار نمود.

در این مراسم ابتدا مدیرگروه رشته معماری، مهندس سمانه حسین‌پوریان، ضمن تبریک روز معمار در خصوص انجمن علمی این رشته و فعالیت‌های پیش‌رو صحبت کرد. در ادامه آقای دکتر سیدین، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد، نیز در خصوص چگونگی موفقیت در این رشته و چشم‌انداز آینده آن سخن گفت.

در پایان مراسم مهندس نوید ارجمندی، فارغ‌التحصیل رشته معماری موسسه، هنرمند، افتخار آفرین در مسابقات معماری و ...، در خصوص رازهای موفقیت و چگونگی فعالیت در این رشته سخنرانی کرد.

لازم به ذکر است، جهت بالا بردن سطح علمی دانشجویان و علاقمندان به رشته معماری کارگاه‌های آموزشی از روز یکشنبه الی چهارشنبه برنامه‌ریزی شده است. علاقمندان به شرکت در این کارگاه‌ها می‌توانند به کانال رسمی تلگرام یا صفحه اینستاگرام موسسه مراجعه نمایند.

تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت انتشار: ۰۹:۰۹

کلید واژه ها: موسسه آموزش عالی آیندگان کارگاه آموزشی روز معمار


( ۱ )

نظر شما :