مراسم روز درختکاری برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت انتشار: ۱۴:۳۳

مراسم روز درختکاری برگزار شد.

درختکاری در ایران دارای پشتوانه ‌ای از علایق ملی و سنت تاریخی است، تاریخ نشان می ‌دهد که ایرانیان باستان، جشن های خاصی داشتند و در این جشن ها به درختکاری پرداخته و به خاک و زراعت احترام می‌ گذاشتند.  در کشور ما روز درختکاری در 15 اسفند هر سال برگزار می شود و مردم با حضور در پارک ها، جنگل ها و اقصی نقاط شهر اقدام به کاشت نهال های جوان می کنند. ایرانی ها هر سال با کاشت درخت به استقبال سال نو رفته و در واقع با این کار نمادین در آستانه بهار زندگی را به زمین باز می گردانند. دین مقدس اسلام نیز بشر را به کاشت درخت تشویق و ترغیب کرده است و بعضی از بزرگان دین به این امر اشتغال داشته اند. حضرت علی علیه السلام در مدینه باغ های خرمای فراوانی به وجود آورد و بیشتر آنها را در راه خدا وقف کرد. پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم  در این باره می فرماید: «اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه ای را به زیر کشت ببرد و انسان ها، حیوانات یا پرندگان از آن بخورند، این کار صدقه ای از طرف آن شخص شمرده می شود». نیز در روایتی معتبر از یکی معصومین (ع) منقول است که: “حتی اگر دیدید قیامت بر پا شد و شما مشغول کاشتن درختی بودید، ازاین عمل نیک خود دست برندارید”. و این نشانگر تاکید و توصیه اولیای اسلام به حفظ و حراست از درختان و اهمیت درختکاری است. 

همزمان با فرارسیدن هفته منابع طبیعی و روز درختکاری موسسه آموزش عالی آیندگان با حضور خانم عشوری‌فر، نماینده اداره منابع طبیعی شهرستان تنکابن، و مسئولین موسسه روز چهارشنبه 20 اسفندماه 1399  اقدام به کاشت نهال کرده و به استقبال سال نو رفتند. 

دکتر سید احمد عدالت پناه، معاونت پژوهش وفناوری و دانشجویی فرهنگی ، هدف از برگزاری این مراسم را ارتقا و نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی دانست و نام گذاری 15 اسفند به عنوان روزدرختکاری را فرصت مناسبی برای توسعه فضای سبز، آموزش در حفظ منابع طبیعی و محیط زیست عنوان کرد.

کلید واژه ها: روز درختکاری اداره منابع طبیعی


نظر شما :