گرامیداشت روز قلم در دانشگاه آیندگان
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۷ ساعت انتشار: ۱۱:۱۷

گرامیداشت روز قلم در دانشگاه آیندگان

 چهاردهم تیر ماه با عنوان روز قلم در تقویم ایران نام‌گذاری شده است. این نام‌گذاری بی ارتباط با تاریخ کهن متمدن و فرهنگ ساز این سرزمین نیست.

ارزش و کرامت قلم بسیار بالاتر از آن است که برای بزرگداشت آن و صاحبانش به اختصاص دادن روزی در تقویم به آن بسنده کنیم. در این روز با گرامی داشت یاد و خاطره اهالی قلم و تجلیل از آثار ایشان، شاید بتوانیم گوشه ای از زحمت آنان را قدردان باشیم.

در راستای گرامیداشت این مناسبت روز سه شنبه مورخ 13 تیر ماه  دانشگاه آیندگان با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تنکابن، اقدام به برگزاری مراسم روز قلم نمود. این مراسم با حضور معاون محترم استاندار و فرمانداری ویژه شهرستان تنکابن، دکتر حسینی جو، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تنکابن، بابک شمس ناتری، معاون اداری و مالی دانشگاه ، مهدی رحیمی و کلیه کارکنان دانشگاه، شعرا و نویسندگان و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات دانشگاه آیندگان برگزار گردید.

در ابتدای مراسم مدیر روابط عمومی دانشگاه آیندگان، دکتر خدیجه قاضیانی، ضمن خوش آمد گویی به مهمانان و تبریک روز قلم ابراز داشت: در صفحات تقویم، چهاردهم تیر روز قلم نام گذاری شده است. نام‌گذاری این روز به نام قلم بی ارتباط با تاریخ کهن متمدن و فرهنگ ساز این سرزمین نیست. قلم، زبان عقل و معرفت و احساس انسان ها و بیان کننده اندیشه و شخصیت صاحب آن است. قلم زبان دوم انسان هاست. هویت، چیستی و قلم بسیار گسترده تر از آن است که در بیان بگنجد. این روز را به کلیه اصحاب رسانه و اهل قلم تبریک می‌گوییم.  

در این مراسم معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان، سید امیر حسینی جو، با اشاره به تاریخ فرهنگ و هنر تنکابن اظهار کرد: در تاریخ فرهنگ و هنر کشور تنکابن جایگاه ویژه ای دارد و باید قدردان این داشته ها در عرصه فرهنگی و اجتماعی باشیم، حفظ این اثر با رنج و سختی هایی بوده تا آن را انتقال دهند.

فرماندار ویژه شهرستان تنکابن با بیان اینکه خداوند در قرآن به قلم و چیزی که می نویسد سوگند یاد کرده گفت: معجزه پیامبر (ص) دانایی است و معجزه اسلام دانایی، عقل و خرد است و مفسرین در رابطه با جایگاه قلم تفسیرهای گوناگونی دارند.

وی تصریح کرد: از زمانی که نوشتن آغاز شد تمدن شکل گرفت و نقش قلم در شکل گیری تاریخ تمدن اثر گذار است.

سید امیر حسینی جو با اشاره به نقش قلم در جوامع بشری افزود: اگر یک کشور بخواهد جامعه ای پیشرفته داشته باشد باید آثار قلم را در جامعه اش ببیند.

حسینی جو تاکید کرد: کسانیکه قلم به دست هستند آثاری بجا بگذارند که نقش آن در جامعه ضمن تاثیر گذاری قابل مشاهده باشد. حتی در نوشته، صحبت، تابلوی نقاشی و اثر موسیقی در جامعه اثر گذار و تغییر و تحول ایجاد کند.

بیست و یکمین فرماندار تنکابن با اشاره به شغل سخت و جایگاه رفیع صاحبان قلم تأکید کرد: شغل سخت و جایگاه رفیعی دارید کسانی بودند که در عرصه قلم کتابها و نوشته ها و صحبت هایی داشتند و بسیار تلاش کردند تا جامعه رامنحرف کنند و اما بسیاری بودند که تلاش کردند جامعه انسانی را احیاء کنند.

سید امیر حسینی جو خاطر نشان کرد: امام صادق (ع) یک دانشگاه دینی را تأسیس کرد و در آن دوره آموزش جامعه انسانی را برای آگاه سازی نسل اقدام کرد. تا نسل امروز را نسبت به وقایعی که در آن دوره افتاده آگاه نماید.

در ادامه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تنکابن، بابک شمس ناتری، با اشاره به نقش و تأثیر قلم در قرآن و جامعه اظهار کرد: قلم زبان دوم انسان است برای بیان ارزشها و ارزشمندی ها، سوگند خداوند به قلم اتفاق نیست ارزش است، کلامی است آسمانی.

بابک شمس ناتری بیان کرد: معتقدم روز قلم یک فرصت برای یادآوری منزلت، حرمت قلم و صاحبان آن است صاحبانی که عمر خودشان را برای ارتقاء فرهنگ و هنر این مرز و بوم و منطقه زندگیشان گذاشتند. این قلم است که اندیشه ها را سبز می کند و آن را به سمت و سوی ژرف سازی پیش می برد. در عرصه فرهنگی نیازمند قلم پویا و با نشاط شما به سمت حرکت برای ایجاد روحیه آفرینی در جامعه و تلاش برای وحدت در درون نظام و ایجاد جامعه ای همراه با پویایی، همزبانی، همدلی، همگرایی، همیاری و همکاری است

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تنکابن با تأکید بر اینکه بخش اعظم زندگیم رسانه است، گفت: اصحاب رسانه عمدتا انسان هایی با خانواده، با ریشه و با شرافت هستند، اعتقادشان یک چیز است که همیشه برای فرهنگ سازی تیتر درشت مهم نیست تیتر درست مهم است. ....خبرنگاران بدنبال تیتر درست اند شاید افکار عمومی تیتر درشت را بپسندد اما رسالت خبررسانی، سرعت، دقت و عمق خبر بر پایه یک محتوای اصولی پایبند است.

در ادامه مراسم دو تن از شاعران محلی سرا اشعار خود را قرائت نمودند.

 

 

 

 

کلید واژه ها: بزرگداشتروز قلمفرمانداراداره ارشاد


نظر شما :