کامپیوتر  
 

رشته کامپیوتر – نرم افزار

تاثیر شدید رایانه ها و فن آوری اطلاعات بر زندگی روزمره ، نیاز به طراحی و توسعه سیستمهای نرم افزاری رایانه ای جدید و به کاربردن فن آوریهای جدید را در طیف وسیع و در حال رشدی از کاربردها الزامی ساخته است . وظایفی که به وسیله افرادی که با عنوان مهندس نرم افزار شناخته می شوند انجام میشود به سرعت در حال رشد ونمو هستند که منعکس کننده بخشهای تخصصی جدید و تغیرات فنآوری ونیز اولویتها و عملکرد کارفرمایان میباشند .مهندسان نرم افزار با بکارگیری اصول و روشهای علم رایانه ، مهندسی و تجزیه و تحلیلهای ریاضی به طراحی ، توسعه ، آزمایش و ارزیابی نرم افزارها و سیستمهای رایانه یی می پردازند که به کمک آنها رایانه ها قادر به انجام بسیاری از عملکردهایشان می شوند.مهندسین نرم افزار شاغل در فرایند تولید سیستمها و برنامه های کاربردی نیازها ی کاربرها را تجزیه وتحلیل کرده و سیستمها و نرم افزارهای کاربردی را برای رایانه ها طراحی و تولید کرده ویا تغییر میدهند. آنها در طراحی و توسعه انواع نرم افزارها مشارکت دارند از جمله سیستمهای عامل ، توزیع شبکه و کامپایلرها که برنامه ها را برای پردازش سریعتر تغییر می دهند . مهندسان نرم افزار با برنامه نویسی یا کد گذاری به رایانه برای انجام کاری خاص خط به خط دستورالعمل میدهند.مهندسان نرم افزارهای کاربردی به تجزیه و تحلیل نیازهای کاربرها پرداخته و نرم افزارهای کار بردی عمومی ویا برنامه های ابزاری تخصصی را طراحی و بوجود می آورند ویا تغییر میدهند .

انشجویان این رسته در سال ۱۳۸۶ به عنوان اولین ورودیهای این رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ناپیوسته وارد موسسه آموزش عالی شده اند

کاردانی پیوسته کامپیوتر – نرم افزار

تعریف و هدف :

هدف از این رشته تربیت کاردان فنی در رشته نرم افزار کامپیوتر است که در ادامه دوره سه ساله فنی و حرفه ای رشته کامپیوتر تهیه شده و با استفاده از آموخته های تئوری و عملی بتواند در زمینه مشاغل مربوطه با توانائیها و مهارتهای عملی و علمی مشخص از عهده وظایف برآمده و آنرا با کیفیت مطلوبی اجرا نماید. لذا در طراحی برنامه علاوه بر مهارتهای فنی ،تفکرطراحی نیز مورد توجه بوده است .

ضرورت و اهمیت:

امروز علم نرم افزار کامپیوتر به سرعت درحال گسترش می باشد و در حقیقت بدون توجه به آن زیانهای ناشی از سرمایه گذاری های عظیم در این زمینه و عدم تحقق اهداف مورد نظر را باید تحمل نمود به عبارت دیگر فعالیتهای مربوط به نوشتن و اجرای برنامه ها و استفاده نرم افزارهای مختلف و پشتیبانی اطلاعات و راه اندازی شبکه و ….. در سایه نیروی انسانی متخصص در این زمینه فراهم می گردد.

مشاغل فارغ التحصیلان :

- مسئول کارگاههای آموزشی کامپیوتر

- مربی آموزشی کامپیوتر

- مسئول آرشیو نرم افزاری

- برنامه ساز سیستمهای کامپیوتری

- مستندساز سیستمهای کامپیوتری

- سرپرست اتاق ریز کامپیوتر

- سرپرست راهبری شبکه های محلی کامپیوتر

- نصاب و راهبر دستگاههای ریز کامپیوتر

تعداد کل واحدهای درسی

- دروس عمومی ۱۱ واحد

- دروس پایه ۵ واحد

- دروس اصلی ۱۴ واحد

- دروس تخصصی ۳۹ واحد

- دروس انتخابی ۲ واحد

- جمع ۷۱ واحد

لیست کلیه دروس (پیش نیازها ، هم نیازها ی) رشته کاردانی پیوسته کامپیوتر-نرم افزار

کارشناسی ناپیوسته مهندسی کامپیوتر – نرم افزار

تعریف وهدف :

دوره آموزشی کارشناسی ناپیوسته نرم افزار کامپیوتر که در راستای آموزشهای علمی-کاربردی بلند مدت تدوین گردیده است فراگیرانی را تربیت می کند که با کسب مجموعه ای از علوم نظری و مهارتهای عملی بتواند مشکلات موجود در خصوص به کارگیری و بهره برداری مناسب از فن آوری رایانه را در حوزه های مختلف کاری ، با تصدی مشاغل و مسئولیتهای مرتبط مرتفع سازند .

مشاغل قابل احراز :

- راهبر مرکز کامپیوتر

- سرپرست و راهبر شبکه

- طراح و برنامه نویس سیستم

- سرپرست واحدهای فنی و پشتیبانی نرم افزار

- کارشناس خدمات اطلاع رسانی و واحدهای مربوطه

- طراح و برنالمه نویس کاربردی و صنعتی

تعداد کل واحدهای درسی :

- دروس عمومی ۹ واحد

- دروس پایه ۸ واحد

- دروس اصلی ۲۰ واحد

- دروس تخصصی ۱۵ واحد

- دروس اختیاری ۱۲ واحد

- پروژه و کارآموزی ۶ واحد

- جمع ۷۰ واحد

لیست کلیه دروس (پیش نیازها ، هم نیازها ی) رشته کارشناسی ناپیوسته مهندسی کامپیوتر- نرم افزار


 

 

 

 

 

تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ,۲۲ آذر , ۱۳۹۱


کليه حقوق متعلق به موسسه آموزش عالي آيندگان مي باشد.
طراحـي و اجرا تـوسط : احمد عشوريـان